Dvojhvězdy – důležitý pramen poznání

Published on 18.2.2014 by

Termín přednášky: 25.2.2014 v 15:00
Místo konání: Knihovna KTE (EK619)
Přednášející: RNDr. Pavel Mayer, DrSc., Astronomický ústav Karlovy Univerzity, Matematicko-fyzikální fakulta
Anotace
Dvojhvězdy jsou sice známy už více jak dvě stě let, a lze říci, že už přes sto let jsou i metody jejich pozorování v zásadě stejné; přesto jejich studium je stále důležitou součástí astronomie. Dvojhvězdy totiž poskytují základní informace o hvězdách – jejich hmotnostech a rozměrech. I když dnes jsou modely hvězd a hvězdného vývoje docela přesné, konfrontace s pozorováním je samozřejmě stále nutná. Dvojhvězdy jsou důležité i pro poznání procesu vzniku hvězd, s tím je spojena třeba otázka četnosti dvojhvězd – více hvězd je složkou dvojhvězdy než hvězd samostatných, a hodně dvojhvězd jsou ve skutečnosti trojhvězdy i vícenásobné soustavy. Konec existence dvojhvězdy pak je často provázen spektakulárními jevy; všechny novy i supernovy typu Ia (což je typ objektů důležitých pro kosmologii) jsou výsledkem vývoje dvojhvězd.
Přednáška bude zaměřena i na praktické otázky – objevy dvojhvězd, pozorovací metody, perspektivy.

Přednáška je podpořena z projektu SPPVaV – Systematická podpora popularizace výzkumu a vývoje ZČU, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/35.0014.

logo_IDRV

Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn