Jaká matematika se ukrývá v pražském orloji?

Published on 21.1.2014 by

Termín přednášky: 28.1.2014 v 15:00
Místo konání: Zasedací místnost FAV/FST (UV 115)
Přednášející: Prof. RNDr. Michal KŘÍŽEK, DrSc., Matematický ústav, Akademie věd ČR
Anotace
Pražský orloj vznikl v době mistra Jana Husa – kolem roku 1410. Jeho mechanicko-matematický model navrhl Jan Ondřejův, zvaný Šindel, který se zabýval matematikou a astronomií na pražské univerzitě. Unikátní stroj orloje je umístěn uvnitř staroměstské radniční věže. Vytvořil jej Mikuláš z Kadaně. Genialitu tehdejších hodinářů budeme demonstrovat na konstrukci zařízení pro přesnou regulaci úderů zvonu. K tomu účelu zavedeme pojem šindelovské posloupnosti.
Astronomický ciferník pražského orloje je astroláb poháněný hodinovým strojem. Znázorňuje geocentrický model vesmíru s nehybnou Zemí uprostřed, kolem níž obíhá Slunce, Měsíc a znamení zvěrokruhu nebeské sféry. Orloj tak vlastně představuje jeden z prvních analogových počítačů, neboť ukazuje pohyby nebeských těles. Při návrhu astronomického ciferníku byla použita stereografická projekce nebeské sféry na rovinu, popsané již řeckým matematikem a astronomem Klaudiem Ptolemaiem.
Zmíníme se i o jistých matematických a astronomických omylech, které po staletí pražský orloj provázely.

Pozvánka


Přednáška je podpořena z projektu SPPVaV – Systematická podpora popularizace výzkumu a vývoje ZČU, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/35.0014.

logo_IDRV

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn